facebook icon
10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, rezerwując nocleg w górach

10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, rezerwując nocleg w górach

Wyjazdy w polskie góry i spędzanie urlopów na stokach narciarskich lub na szlakach turystycznych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jednak oprócz korzystania z uroków okolicy, ważną sprawą do rozstrzygnięcia przez organizatora wyprawy, jest również znalezienie odpowiednich noclegów. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, podczas szukania najlepszych lokalizacji i miejsc do spania dla siebie, rodziny czy znajomych?

Kryteria wyboru noclegów podczas pobytu w górach wiele osób ogranicza do podstawowych spraw – ceny, dojazdu oraz dostępności wolnych pokoi. To rzeczywiście bardzo istotne kwestie, ale nie powinno się skupiać tylko na nich, wybierając cel letniego czy zimowego wypoczynku. To czy pobyt w górach będzie udany, bezstresowy, pełen pięknych wrażeń i wspomnień zależy od wielu czynników. Poniżej podajemy dziesięć najważniejszych z nich.

Kurort czy leśna głusza

W pierwszej kolejności należy zdecydować się na charakter okolicy, w które będzie się najlepiej mieszkało. Zaletą znanych kurortów – Wisły, Zakopanego, Karpacza jest bogactwo atrakcji w zasięgu ręki. W razie niesprzyjającej pogody można korzystać tu z krytych basenów, odwiedzać muzea, podziwiać zabytki. W sezonie organizowane są w takich miejscowościach koncerty, festyny, jarmarki, zawody sportowe – atrakcji nigdy w nich nie brakuje. Jednak nie dla wszystkich musi to być zaletą. Wielu turystów szuka specjalnie kwater ukrytych w lesie, z trudnym dojazdem, z dala od centrów miasteczek, ale za to ze spokojną okolicą i pięknymi widokami.

Rodzaj noclegu – hotel, apartament, kwatera prywatna

Wybierając miejsce do spania należy zdecydować się także na rodzaj świadczonych w nich usług. W hotelach panują najbardziej sztywne reguły – obowiązują godziny posiłków, przyjmowanie gości jest przynajmniej niechętnie widziane, recepcjoniści pilnują przestrzegania rygorów. Goście mogą korzystać tu jednak z największych wygód – przygotowanych posiłków czy dodatkowych atrakcji, jak SPA czy baseny. Zwolennicy większej swobody wybierają za to chętniej apartamenty, do których dostają klucze i nikt nie sprawdza, kto ich tam odwiedza. Mogą sami przygotowywać posiłki lub jadać na zewnątrz. Liczne grona swoich zwolenników mają także schroniska turystyczne czy kwatery prywatne.

Dostępne punkty gastronomiczne w okolicy

Przed rezerwacją noclegu warto sprawdzić okoliczną ofertę punktów gastronomicznych. Z reguły dominują jadalnie z kuchnią regionalną, ale nie wszyscy turyści są jej miłośnikami. Na szczęście pojawia się coraz więcej barów i restauracji z daniami wschodnimi, śródziemnomorskimi i z innych zakątków świata. Szczególnie uważnie powinny wybierać kwatery osoby przestrzegające diety wegańskiej lub wegetariańskiej. Punkty prowadzone specjalnie dla nich funkcjonują w zasadzie tylko w największych kurortach. Dlatego często wybierają oni pokoje z dostępem do miejsc, gdzie mogą samodzielnie przygotowywać posiłki.

Dojazd na stoki narciarskie

Dla wielu narciarzy poziom organizacji stacji górskich i łatwość dojazd do nich jest często nawet ważniejsza niż warunki w pokojach. Wielu z nich chce nocować tuż przy stokach lub miejscach, skąd mają zapewnioną dobrą komunikację. W popularnych miejscowościach narciarskich mają największe możliwości wyboru stoków, zadbanych tras i wysokiej klasy infrastruktury: wygodnych wyciągów, oświetlenia czy bazy gastronomicznej w okolicy. Wielu z nich sprawdza możliwości parkowania samochodów w jak najbliższej odległości od wyciągów. Dlatego Wisła czy Zakopane będą zawsze cieszyć się najwyższym uznaniem wśród miłośników zimowych zjazdów na deskach.

Noclegi dla turystów pieszych

Wymagającymi klientami są także miłośnicy pieszych wędrówek. Dla nich jedną z najważniejszych cech miejsc noclegowych jest odległość od szlaków turystycznych. Często też szukają obiektów położonych poza centrum głośnych kurortów, ale położonych w miejscach, z których będą mogli szybko rozpocząć wędrówkę po górach. Wielu z nich preferuje jednak kwatery w pobliżu przystanków komunikacji publicznej, skąd autobusy mogą wywieźć ich w pobliże wejść na szczyty.

Standard i czystość

Porządek w pokoju, dostęp do łazienki, własne ręczniki i inne udogodnienia są już obowiązkowym standardem. Każdy właściciel miejsc noclegowych musi zapewnić gościom przyzwoity poziom pobytu w swoim obiekcie. Turyści uważnie studiują opinie wystawione przez poprzednich gości w internecie. Łatwość w dostępie do informacji o każdym miejscu spowodowała, że dziś praktycznie nie spotyka się miejsc, w których panują skandaliczne warunki. Niemniej silna konkurencja o klientów powoduje, że z roku na rok ogólny standard kwater wciąż się podnosi. 

Wyposażenie i udogodnienia

Przeglądając oferty kwater warto zwrócić uwagę na wyposażenie. Oczywiście najważniejsze są sprawy podstawowe: łóżka, łazienka, szafy i wieszaki czy wyposażenie służące do dziennego pobytu. Obiekty są jednak zaopatrzone również w przedmioty, które zaspokajają dodatkowe wymagania. W apartamentach obowiązkowe jest zapewnienie dostępu do aneksu kuchennego lub odpowiednio urządzonej kuchni wspólnej. W pomieszczenia z reguły ustawione są telewizory, a niektóre mają sejfy. Właściciele obiektów podają Informacje o wszystkich udogodnieniach na swoich stronach internetowych.

Dostęp do internetu

Osoby wynajmujące kwatery w górach są z reguły nastawione na to, że mają zapewniony dostęp do internetu. Najczęściej zresztą tak właśnie jest. Czasem jednak zdarzają się niespodzianki, lepiej więc zawczasu dowiedzieć się, jak wygląda sprawa korzystania z sieci. Czy są jakieś ograniczenia? Czy nie wiąże się to z dodatkową opłatą? Takie sytuacje to już rzadkość, ale lepiej dowiedzieć się o tym jeszcze przed przyjazdem na miejsce.

Miejsce na parkingu

Ta sprawa dotyczy obiektów zlokalizowanych w najpopularniejszych i zatłoczonych kurortach. Niektóre hoteli, apartamentów czy pensjonatów mają własne miejsca parkingowe, inne są zlokalizowane obok takich miejsc publicznych. Bywa jednak, że sprawa nie jest prosta. Może to dotyczyć obiektów w centrach znanych miejscowościach, zwłaszcza tam, gdzie dominuje historyczna zabudowa. Dlatego o możliwość bezpiecznego postawienia samochodu najlepiej zapytać w trakcie rezerwowania miejsc na nocleg.

 

 

Wróć na bloga