facebook icon
Białe szaleństwo w Wiśle. Zimowe atrakcje dla młodych i starszych

Białe szaleństwo w Wiśle. Zimowe atrakcje dla młodych i starszych

Wisła to jeden z najpopularniejszych zimowych kurortów górskich w Polsce. Działa tu kilkanaście stacji narciarskich, które co roku przygotowują prawie 30 km tras zjazdowych. Miłośnicy nart biegowych czy skitouringu mają do dyspozycji dobrze utrzymane trasy, ale mogą także wybierać się w odludne miejsca, aby podziwiać wspaniałe widoki. A wyjątkowych emocji dostarczają zawody na skoczni, w czasie których rywalizują najlepsi na świecie zawodnicy.

Nasza miejscowość jest nazywana Perłą Beskidu Śląskiego i co rok przyciąga swoimi urokami oraz atrakcjami wielu narciarzy, snowboardzistów i miłośników piękna polskich gór. Dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegów w centrum Wisły i okolicznych osiedlach, może tu w dobrych warunkach przebywać około 12 tysięcy turystów – mniej więcej tylu, ilu jest stałych mieszkańców. Dzięki licznym stacjom narciarskim, trasom, śnieżnym atrakcjom każdy dzień zimowego pobytu można spędzić u nas w innym miejscu oddając się licznym formom aktywności i przyjemnościom.

Stacje narciarskie

W Wiśle w sezonie zimowym działa blisko 30 wyciągów zgrupowanych w kilkunastu stacjach narciarskich. W sumie do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddajemy prawie 30 km tras zjazdowych – w większości naśnieżanych, wyrównywanych przez ratraki i oświetlanych po zmroku. Znajdą tam dla siebie odpowiednie warunki zarówno osoby o zaawansowanych umiejętnościach, jaki i ci, którzy nie czują się jeszcze na deskach zbyt pewnie. Najlepsze ośrodki prowadzą także szkółki dla dzieci – zapewniają instruktorów oraz odpowiednio przygotowane miejsca do nauki. Bez większych problemów można wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów zimowych.

Podczas wypoczynku zimowego w Wiśle narciarze i snowboardziści powinni sprawdzić przynajmniej kilka stacji zjazdowych dostępnych w okolicy. Podpowiadamy, gdzie warto spróbować swoich sił.

  • - Skolnity

Niewiele ponad kilometr od Rynku znajduje się stacja narciarska Skolnity, to najłatwiej dostępny ośrodek z centrum Wisły. 4-osobowa kolejka linowa wynosi narciarzy na wysokość 660 m n.p.m., skąd roztacza się piękny widok na nasz kurort. Dwie główne trasy zjazdowe mają po około kilometrze długości: niebieska jest przeznaczona dla rodziców z dziećmi i osób lubiących spokojną, bezpieczną jazdę, natomiast czerwona wymaga większych umiejętności. Ośrodek dysponuje dobrą bazą gastronomiczną.

  • - Cieńków

To główny ośrodek sportów zimowych w Wiśle Malince, w sąsiedztwie słynnej skoczni narciarskiej. Podstawowym wyciągiem jest kolejka krzesełkowa z 4-osobowyi kanapami o długości ok. 1000 m. Prócz niej można korzystać jeszcze m.in. z trzech wyciągów talerzykowych (350, 220 i 100 m) i wyciągu zaczepowego, czyli popularnej „wyrwirączki”. Do dyspozycji jest pięć głównych tras o długości od 400 do 2000 m – trzy łatwiejsze i dwie dla osób z wyższymi umiejętnościami. Działają tu szkółki narciarskie, wypożyczalnia i punkty gastronomiczne.

  • - Nowa Osada

Nowa Osada to nowoczesny ośrodek narciarski położony w południowej części Wisły. Dysponuje kolejką linową o długości 900 m oraz trzema krótszymi wyciągami. Na narciarzy i snowboardzistów czeka sześć zadbanych tras – trzy główne (1000-1300 m długości) i trzy krótsze trasy dla dzieci. Trasy dla dorosłych mają zróżnicowany poziom trudności. Na miejscu znajdują się punkty gastronomiczne, wypożyczalnia, a na początkujących narciarzy czekają instruktorzy.

  • - Soszów

Stacja narciarska w dolinie Jawornika jest jedną z największych w regionie. Oferuje trasy o łącznej długości ponad 6 km dla narciarzy i snowboardzistów o różnym poziomie umiejętności. Drogi są starannie ratrakowane i częściowo naśnieżane. Na początek tras wynoszą ich: wyciąg krzesełkowy o 4-osobowych kanapach (815 m długości), podwójny orczyk (600 m) i trzy wyciągi talerzykowe (800, 230 i 130 m). Działa tu szkółka narciarska i dobrze zorganizowane punkty gastronomii.

  • - Stożek

Ośrodek mieści się na zboczu Wielkiego Stożka, tuż przy granicy z Czechami. Ze względu na warunki to tu utrzymuje się najdłużej śnieg wśród okolicznych stacji narciarskich. Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji: kolejkę linową (800 m) i dwa wyciągi talerzykowe (350 i 300 m). Trzy główne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności mają w sumie 3,5 km długości, ale najbardziej wymagający narciarze znajdą tu także boczne warianty tras z naturalnymi utrudnieniami.

Trasy biegowe

Narciarze biegowi w Wiśle mają wspaniałe warunki do uprawiania sportu, dlatego bardzo lubią trenować tu najlepsi polscy biegacze i często są tu organizowane zawody o randze lokalnej, krajowej i międzynarodowej. Trasy wokół ośrodka w Kubalonce na granicy Wisły i Istebnej mają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i są świetnie utrzymane. Składają się na nie pętle o długości od 2,5 do 7,5 km, ale trasy krzyżują się i można wybierać dłuższe warianty oraz płaskie lub bardziej pofałdowane przebiegi.

Z nie gorzej przygotowanych trasy można korzystać przy ośrodku Jonidło, ale pętle są tam krótsze – dwie przygotowane nartostrady liczą ok. 1000 i 500 m. To dobra opcja dla początkujących, zwłaszcza że można pobierać lekcje od profesjonalistów. Dość często odbywają się tu bezpłatne kursy – z reguły są organizowane w poniedziałkowe wieczory.

Poza tymi trasami przygotowanymi i utrzymywanymi przez Polski Związek Narciarski można biegać także szlakami wzdłuż brzegów Wisły, w Nowej Osadzie, w dolinach Białej i Czarnej Wisełki czy w parku Kopczyńskiego w samym centrum naszego kurortu.

Skoki narciarskie w Wiśle Malince

Zupełnie wyjątkową atrakcją dostępną tylko w Wiśle i Zakopanem są zawody w skokach narciarskich na najwyższym światowym poziomie. W naszym miasteczku znajduje się nowoczesna skocznia narciarska w Wiśle Malince. Zawody najwyższej rangi odbywają się tu z reguły raz w roku – najczęściej w listopadzie. Organizowane są zawody indywidualny i drużynowy. Czasem odbywają się u nas także mistrzostwa Polski. Konkursy gromadzą kibiców z całego kraju.

 

 

Wróć na bloga