facebook icon
Boże Narodzenie w górach. Jak świętować i dobrze wypocząć?

Boże Narodzenie w górach. Jak świętować i dobrze wypocząć?

Spędzanie Bożego Narodzenia w górach cieszy się ogromną popularnością, a na pobyt w tym czasie w Wiśle w Beskidzie Śląskim decyduje się coraz więcej rodzin i grup przyjacielskich. Dla jednych to okazja do tradycyjnego świętowania w wyjątkowym miejscu, ale wiele osób łączy zwyczaje wigilijne z atrakcjami kurortu narciarskiego. O zadowoleniu gości najlepiej świadczy fakt, że co roku miejsca noclegowe należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Czas od Wigilii do sylwestra to szczególny okres w roku, kiedy w góry przyjeżdża największa liczba gości i znalezienie wtedy noclegu bez wcześniejszej rezerwacji jest w zasadzie niemożliwe. W naszym kurorcie każdego dnia przebywa w tym czasie ponad 11 tysięcy turystów – mniej więcej tyle, ilu jest mieszkańców, a niektórzy z przyjezdnych zamawiają miejsca noclegowe już wiele miesięcy wcześniej. Co sprawia, że spędzanie świąt w naszej miejscowości stało się tak popularne?

Apartamenty z dostępem do kuchni

Boże Narodzenie to w polskiej tradycji najbardziej rodzinne święta. Od pokoleń jest to czas kiedy spotykają się bliscy i w uroczystej formie, przy suto zastawionych stołach przebywają razem kilka wieczorów. Wiele osób odkryło jednak w ostatnich latach, że można utrzymać tę piękną tradycję, ale równocześnie spędzić wolne od pracy dni w otoczeniu cudownych polskich gór. Zaśnieżone szczyty, sąsiedztwo lasów i unikalna architektura są doskonałym uzupełnieniem radości płynącej ze spotkania z najbliższymi. Dlatego wiele osób zaczęło organizować rodzinne uroczystości w górskich miejscowościach.

Oferta noclegowa w Wiśle doskonale spełnia oczekiwania wieloosobowych rodzin oraz licznych grup przyjacielskich, które chcą razem spędzić uroczysty czas w naszym kurorcie. Nawet miłośnicy domowej kuchni i własnoręcznie przygotowanych dań świątecznych znajdą u nas odpowiednie miejsca dla siebie. Najlepszym rozwiązaniem dla takich osób może być wynajęcie apartamentów, które wyposażone są w aneks kuchenny lub zapewniają dostęp do obszernej kuchni. Taka forma noclegów w centrum Wisły jest coraz popularniejsza i ma wiele zalet.

Przede wszystkim posiłki można przygotowywać samodzielnie i jest to zdecydowanie tańsza opcja niż korzystanie z ofert restauracji. Wszystkie potrzebne produkty spożywcze można bez trudu kupić w tutejszych sklepach i przygotować z nich tradycyjne dania wigilijne oraz na pozostałe dni świąt według rodzinnych przepisów. Dzięki temu osoby ceniące domową kuchnię będą w pełni zadowolone. Czas poza posiłkami i przygotowaniami można poświęcić na spacery uliczkami i ścieżkami naszej pięknej miejscowości oraz oddawanie się innym atrakcjom czekającym w okolicy.

Restauracje i górskie przysmaki

Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług miejscowej gastronomii. To rozwiązanie wybierają często miłośnicy góralskiej kuchni i lokalnych produktów. Korzystanie z restauracji czy oferty gospodarzy obiektów noclegowych jest bardzo wygodne i pozwala na dłuższe spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Można więcej czasu poświęcić wtedy na atrakcje – sporty zimowe, spacery, a nawet dalsze wycieczki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że amatorów posiłków w restauracjach będzie w tym czasie dużo więcej i należy z wyprzedzeniem zadbać o zarezerwowanie w nich miejsca. Większość punktów gastronomicznych nastawia się wtedy na przyjmowanie gości i przygotowuje specjalną i obfitą ofertę świąteczną. Usługa w Wigilię i Boże Narodzenie jest oczywiście droższa niż w normalne dni pracy, ale ceny nie zniechęcają miłośników ucztowania w takich miejscach.

Zwolenników jedzenia w restauracjach ostrzegamy – część punktów gastronomicznych nie pracuje w okresie świąt. Informacje o tym są łatwo dostępne, ale warto tymi sprawami zainteresować się wcześniej. Wigilia bez smacznej kolacji można zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd. Dla osób, które nie znajdą dla siebie miejsca w restauracji i nie mają możliwości, aby samodzielnie przygotować dania, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – świąteczne dania można zamówić na wynos. Oczywiście to również należy zrobić z wyprzedzeniem.

Zimowe atrakcje w święta

Spędzanie Bożego Narodzenia w Wiśle dla większości gości wiąże się jednak przede wszystkim z licznymi atrakcjami zimowymi oczekującymi tu na gości. To one są głównym magnesem dla turystów, którzy chcą wykorzystać wolne dni na odpoczynek w pięknym otoczeniu i skorzystać z tras narciarskich, a przy okazji połączyć taki wyjazd ze świętowaniem w najbliższym gronie.

To dla nich mimo świąt pracują wszystkie stacje narciarskie. Amatorzy zjazdów mają do wyboru kilkanaście doskonale przygotowanych ośrodków w samej Wiśle i ciekawe miejsca w sąsiednich kurortach: Ustroniu, Istebnej czy Szczyrku. Najważniejsze stoki dysponują wygodnymi wyciągami kanapowymi i urozmaiconymi systemami tras o różnych stopniach trudności. Szlaki są wyrównywane przez ratraki, a większość jest w razie potrzeby sztucznie naśnieżana. Główne trasy dysponują oświetleniem włączanym wraz zapadaniem ciemności. Jednak w Wigilią i Boże Narodzenie kończą one pracę nieco wcześniej niż zwykle – zjazdy ostatnich narciarzy odbywają się w zależności od miejsca między godz. 14 a 16. Do najpopularniejszych stacji narciarskich w naszym kurorcie należą:

- Skolnity – stok znajdujący się w najbliższym sąsiedztwie centrum Wisły;

- Cienków – atrakcyjne trasy sąsiadują ze słynną skocznią narciarską w Wiśle Malince;

- Nowa Osada – sześć zadbanych tras z długą kolejką linową i krótszymi orczykami;

- Soszów – dysponuje systemem tras o długości 6 km oraz wyciągiem kanapowym i orczykami;

- Stożek – ośrodek położony na granicy z Czechami.

Wisła słynie także z doskonale przygotowanych tras dla narciarzy biegowych. Ośrodek na Kubalonce należy do najlepszych w Polsce i lubią trenować tu mistrzowie tej dyscypliny z naszego kraju. Szlaki są stale utrzymywanie na najwyższym poziomie. Drugim miejscem, które chętnie wybierają początkujący biegacze jest ośrodek Jonidło.

Spacery wśród iluminacji

Do naszego kurortu zimą przyjeżdżają nie tylko narciarze. Wisła oferuje także doskonałe warunki dla zaawansowanych turystów pieszych oraz zwykłych spacerowiczów. Atrakcją może być wjazd kolejką linową na jeden z okolicznych szczytów lub na górny punkt skoczni narciarskiej w Wiśle Malince. A obowiązkowy trasa wiedzie do źródeł najdłuższej polskiej rzeki na stoku Baraniej Góry.

Nasi goście chwalą także świąteczny nastrój, który panuje u nas w tym czasie. Budynki i chaty są przepięknie udekorowane i rozświetlone lampkami, a iluminacje zdobią także wiele drzew. Szczególnie atrakcyjnie wygląda okolica serca miasteczka – główny deptak z placem Hoffa, gdzie co roku ustawiana jest okazała choinka. Nastrój świąt nie ogranicza się tylko do Wigilii i Bożego Narodzenia, ale trwa tu nieco dłużej. Wielu naszych gości decyduje się więc na pobyt do sylwestra, który jest u nas wyjątkowo huczny i radosny.

 

 

Wróć na bloga