facebook icon
Co ze sobą zabrać, planując wypad w góry?

Co ze sobą zabrać, planując wypad w góry?

Piesza wycieczka turystycznym szlakiem to wielka przyjemność. Obcowanie z przyrodą, zdobywanie szczytu, a w końcu zachwycające dech w piersiach widoki z najwyższego punktu – dla tych radosnych chwil rzesze gości przyjeżdżają w góry. Jednak każda wyprawa wymaga odpowiedniego wyposażenia, bo nawet niewinny spacer na niewysoką górkę może zamienić się w nieprzyjemne przeżycie. Trzeba zabrać odpowiedni ekwipunek, który zapewni podstawowe bezpieczeństwo.

Nasze rady kierujemy przede wszystkim do osób bez większego doświadczenia w turystyce górskiej, które pierwszy raz wybierają się samodzielnie na szlak lub miały z górami zaledwie epizodyczny kontakt. Doświadczeni piechurzy i wspinacze na własnej skórze przekonali się już zapewne, że czasem brak drobnego przedmiotu może zepsuć przyjemność z wędrowania po Karpatach czy Sudetach. Lepiej więc przygotować się odpowiednio zawczasu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. 

Planowanie wyjazdu w góry

Plan wyprawy najlepiej przygotować jeszcze w domu, a przynajmniej opracować jego ogólny zarys. W pierwszym kroku należy wybrać pasmo górskie, które będzie celem wyjazdu. Dobrym pomysłem dla osób początkujących jest przemierzanie najpierw łatwych szlaków i zdobywanie niewysokich szczytów. Pięknych widoków i ekscytujących wrażeń nie zabraknie także w Beskidach czy Pieninach, więc nie trzeba od razu ryzykować na trudnych podejściach i zejściach w niebezpiecznych fragmentach Tatr.

Przemyślenia jeszcze w domu wymaga także sprawa noclegów. Najwygodniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wynajęcie kwatery w centrum miejscowości otoczonej górami, skąd codziennie rano można ruszać na okoliczne szlaki zabierając tylko lekkie wyposażenie, a wieczorem wracać do wygodnego pokoju. W tej roli świetnie sprawdzają się np. Wisła w Beskidzie Śląskim, Karpacz w Karkonoszach czy Ustrzyki Górne w Bieszczadach, ale podobnych miejsc z dobrze rozwiniętą bazą noclegową w polskich górach jest dużo więcej. Wyprawy z namiotem czy przemieszczanie się z całym ekwipunkiem między schroniskami to poważniejsze wyzwanie, z którym warto zmierzyć się dopiero po odbyciu kilku łatwiejszych wyprawach.

Pierwszy dzień w górach

Przed wyjściem w góry trzeba opracować przebieg trasy, a zwłaszcza zakładany czas wędrówki i sprawdzić stopień trudności szlaku. Informacje te łatwo znaleźć w internecie, w opisach zamieszczanych w przewodnikach czy na drogowskazach turystycznych. Przebieg należy dopasować do własnych umiejętności i kondycji. Zwłaszcza pierwszego dnia zalecamy powściąganie ambicji, a wycieczką tę lepiej potraktować jako rozpoznanie własnych możliwości fizycznych. Następne trasy należy wybierać w zgodzie z możliwościami fizycznymi.

Dla dobrej orientacji i własnego bezpieczeństwa podczas wycieczek należy mieć przy sobie:

- telefon – dobrze, gdy ma zainstalowane funkcje lokalizacji i oraz dostęp przez internet do map;

- papierową mapę okolicy – to na wypadek, gdy znajdziemy się w miejscu poza zasięgiem internetu.

Orientowanie się w terenie podczas marszu po szlaku turystycznym jest najczęściej bardzo proste, bo są one dobrze oznaczone. Jednak telefon z odpowiednimi aplikacjami i papierowa mapa pomogą w wypadku zabłądzenie i dodatkowo ułatwiają poruszanie się po górach.

Najważniejsze elementy ubrania turysty

Na wycieczki po górach należy odpowiednio się ubrać – nawet wybierając się na niewysokie podejścia i krótkie trasy. Pogoda w Karpatach i Sudetach jest zmienna i potrafi zaskakiwać, ale właściwie dobrana odzież jest w stanie zniwelować najważniejsze niedogodności. Szczególnie należy zadbać o podstawowe elementy ubioru turysty górskiego.

- Buty – muszą być dobrej jakości z grubą wytrzymałą podeszwą. Górna część powinna sięgać za kostkę i chronić stopę przed skręceniem na nierównościach terenu. Odradzamy zwykłe obuwie sportowe, choć z pewnością dobrze sprawdzi się ono na lekkich spacerach. Choć buty górskie są droższe od innych par, to są również wytrzymałe i trwalsze, więc służą właścicielom przez dłuższy czas.

- Kurtka przeciwdeszczowa – opady w górach pojawiają się czasem znienacka, należy więc mieć przy sobie zawsze odpowiednie okrycie. Bywa, że w deszczu trzeba wędrować kilka godzin, więc ważna jest jakość zabezpieczeń przeciw przeciekaniu.

- Skarpety – wysokie i wygodne. Muszą ochronić przed przypadkowymi zadrapaniami, a przede wszystkim nie mogą powodować obtarć stóp. Warto, aby były wykonane z materiału dobrej jakości. To nie jest duży wydatek, a daje pewność lepszej ochrony nóg.

- Dodatkowa warstwa ubrania – sweter, polar, bluza. Dzienne różnice temperatur w górach są bardzo wysokie. Wychodząc w środku upalnego dnia, trzeba zabrać coś do ubrania odpowiedniego na zimny wieczór.

Ekwipunek turystyczny

Oferowanych przez sklepy różnego rodzaju sprzętów turystycznych jest bez liku, jednak nie należy przesadzać z wyposażeniem i z rozmysłem wybrać to, co jest najbardziej potrzebne. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby cały ekwipunek nie był zbyt ciężki. Przeładowany plecak potrafi odebrać część przyjemności z wędrówki na górskie szczyty. Co przede wszystkim trzeba mieć wtedy przy sobie?

- Plecak – wielkość zależy o rodzaju wyprawy. Jeśli to kilkugodzinna wycieczka z miejsca noclegu i z zaplanowanym powrotem, to wystarczy plecaczek mniejszych rozmiarów. Jeśli zaś to zaawansowana turystyka od schroniska do schroniska to należy zainwestować w pełnowymiarowy model na większy ekwipunek. Powinien mieć on dodatkowe paski spinane na piersiach i brzuchu, które rozkładają ciężar i nie męczą za bardzo ramion.

- Apteczka turystyczna – powinna zawierać mały zestaw bandaży, środek dezynfekujący, środki przeciwbólowe, plastry. Nawet drobne urazy czy chociażby obtarcia mogę okazać się uciążliwe. Poza tym etykieta turystyczna wymaga udzielania pomocy osobom potrzebującym spotkanym na szlaku.

- Jedzenie – kilka godzin forsownego marszu może wymagać uzupełnienia energii, a na sklepiki czy punkty gastronomiczne często nie można liczyć. Warto mieć ze sobą, chociażby własnoręcznie przygotowane kanapki, choć turyści chętnie zabierają ze sobą wysokoenergetyczne batony, które są bardzo lekkie i zabierają mało miejsca.

- Picie – zapas wody to podstawa. W górach warto mieć z sobą bidon lub zakręcaną butelkę. Wodę często można uzupełniać w krystalicznie czystych potokach.

- Gotówka – w małych miejscowościach czy przydrożnych sklepikach zapłacenie kartą kredytową może okazać się niemożliwe. Z gotówką w kieszeni można czuć się w górach bezpieczniej.

Dobry plan wycieczki i odpowiedni ekwipunek zwiększają prawdopodobieństwo, że wycieczka w góry zakończy się sukcesem. Nie warto ryzykować, bo nawet drobne zaniedbanie może spowodować, że nie uda się zdobyć wyznaczonego szczytu czy wymusi zejście z trasy przed zaplanowanym punktem docelowym. Polskie góry co roku przyciągają mnóstwo osób, które znajdują tu radość, cieszą się pięknem natury i atrakcyjnie spędzają wolne chwile. Warto na własnej skórze sprawdzić, dlaczego tak często tu wracają?

Wróć na bloga