facebook icon
Dlaczego Wisła to dobre miejsce na spędzenie majówki?

Dlaczego Wisła to dobre miejsce na spędzenie majówki?

Długi weekend majowy to wiosenny szczyt sezonu w polskich górach. Najbardziej znane miejscowości notują wtedy pierwszy pozimowy najazd gości, a na szlaki turystyczne, z których zniknął już śnieg, ruszają miłośnicy pieszych wycieczek. Na przyjęcie gości w tym czasie szczególnie przygotowuje się nasz kurort – Wisła w Beskidzie Śląskim, która co roku oferuje przyjezdnym bogatą ofertę dodatkowych atrakcji zorganizowanych w centrum miasteczka.

Dwa majowe dni wolne od pracy są dla wielu osób okazją do wyjazdu z domu i aktywnego wypoczynku. Niektórzy traktują je nawet jako okazję do krótkiego, kilkudniowego urlopu. Wisła nazywana Perłą Beskidów od lat przyjmuje w tym czasie rekordową liczbę gości i znalezienie tu wolnych pokoi w ostatniej chwili graniczy z cudem. Niektóre miejsca noclegowe są zarezerwowane już od wielu miesięcy, więc aby skorzystać z naszych atrakcji w tym czasie, należy zaplanować przyjazd dużo wcześniej.

Wiosenne wędrówki po górach

Atrakcje Wisły są znane szeroko w Polsce. Przede wszystkim jesteśmy przepięknie położonym miasteczkiem w dolinach między kilkoma uroczymi szczytami. Najsłynniejszym z nich jest Barania Góra (1220 m n.p.m.), z której stoków wypływają dwa potoki – Czarna i Biała Wisełka. Łącząc się tworzą Wisłę – królową polskich rzek. Jej źródła i początkowy bieg to obowiązkowy cel krótkich górskich wycieczek naszych gości. Trasa nie jest mecząca, a urozmaicają ją jeszcze sztuczne jeziorka i wodospady. Ścieżka na Baranią Górę cieszy się wielką popularnością wśród majowych turystów.

Spacerując ścieżkami na terenie miasteczka można wejść jeszcze na np. na Skolnity, Soszów czy Stożek, z których roztacza się piękny widok na zabudowania w dolinach. Szczególnie godny polecania z tego względu jest pierwszy z tych szczytów, bo z jego wierzchołka można oglądać centrum Wisły. Dotrzeć na każdy z nich można oczywiście pieszo, ale jest także możliwość wciągnięcia się na górę wyciągiem krzesełkowym. Podwieszane na linach kanapy kursują przez cały rok.

Innego rodzaju widoki czekają w Wiśle Malince. Stoi tam monumentalna skocznia narciarska – jedna z dwu najwyższych w Polsce, obok obiektu w Zakopanem. To tu swoje sukcesy odnosili Adam Małysz i Kamil Stoch. Na poziom górnego rozbiegu także można dojechać całorocznym wyciągiem kanapowym i stamtąd spojrzeć w dół na stromy rozbieg i zeskok oczami skoczków. Po tym przeżyciu lepiej rozumie się ten sport i docenia odwagę zawodników.

Zaletą tras turystycznych w Wiśle są nie tylko piękne widoki, ale także położenie szlaków. Choć wymagają one pokonywania niemałych wysokości i zdobywania gór, to w zasadzie przebiegają na terenie miasteczka. W wypadku załamania pogody czy pogorszenia warunków atmosferycznych można szybko zejść na dół i znaleźć schronienie np. w gospodzie. To szczególnie ważne na początku maja, kiedy pogoda w Polsce często nas nie rozpieszcza.

Majowa oferta artystyczna

Nasz kurort słynie z organizacji wyjątkowych atrakcji w czasie długiego weekendu. Szczególnie aktywne jest wtedy Wiślańskie Centrum Kultury, które przygotowuje na ten czas specjalny program. Wielką popularnością cieszą się występy kapel góralskich, publiczne biesiady w regionalnym stylu czy koncerty zaproszonych gości. Bywają na nich także gwiazdy znane z telewizji. Publiczność za każdym razem szczelnie wypełnia widownię naszego amfiteatru. Zresztą nie zawsze trzeba przychodzić na duże imprezy, aby natknąć się na wykonawców. Wielką atrakcją bywają np. przejazdy ulicami zaprzężonego w konie wozu drabiniastego z grającymi muzykami. A czasem na naszych spotkaniach można zobaczyć najsłynniejszego mieszkańca Wisły – mistrza skoków narciarskich Adama Małysza.

Organizowane są także jarmarki ze stoiskami miejscowych producentów górskich specjałów –zwłaszcza serów, ale także placków, samodzielnie pieczonego chleba czy innych smakołyków. Swoje stragany rozkładają wtedy również rzemieślnicy oferujący drewniane pamiątki, ceramikę, haftowaną odzież oraz artyści ludowi. Dla dzieci organizowane są specjalne programy i zajęcia animacyjne. Atrakcji nigdy nie brakuje i niektórzy z gości przyjeżdżają do Wisły specjalnie na tę okazję. A 3 maja zawsze odbywają się patriotyczne uroczystości poświęcone pamięci konstytucji z 1791 r.

Atrakcje w zasięgu ręki

W Wiśle nie można się nudzić nawet przy brzydkiej pogodzie. Nasze miasteczko oferuje wiele innych atrakcji dostępnych na miejscu, a najbardziej znaną z nich jest pałacyk Prezydentów RP. Okazała i ciekawa architektonicznie willa była darem mieszkańców Śląska dla przedwojennej głowy państwa Ignacego Mościckiego. Prezydenci ponownie odwiedzają rezydencję po remoncie zakończonym w 2005 r., a szczególnie często bywa tu Andrzej Duda, który jest znany z zamiłowania do narciarstwa. Pałacyk można zwiedzać w zorganizowanych grupach w okresach, gdy nie przebywa w niej najwyższy dostojnik Polski.

Innym miejscem chętnie odwiedzanym jest Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza. Zgromadzone są w niej wszystkie medale i puchary zdobyte przez znakomitego skoczka, także te z olimpiad i mistrzostw najwyższej rangi. Dodatkowo wystawiona jest także kolekcja sprzętu sportowego, którego używał mistrz w swoich najlepszych chwilach.

Ważnym argumentem dla odwiedzania Wisła jest także bardzo bogata i urozmaicona oferta gastronomiczna w naszym kurorcie. Prócz typowo góralskich potraw, można u nas zjeść także przygotowane na najwyższym poziomie specjały kuchni śródziemnomorskiej i orientalnej. Decydując się na wizytę w Wiśle podczas majowego weekendu można mieć pewność, że spędzi się tu ciekawie czas niezależnie od aury.

 

 

 

Wróć na bloga