facebook icon
Dlaczego Wisła to miasto kultowe nie tylko wśrod wielbicieli gór?

Dlaczego Wisła to miasto kultowe nie tylko wśrod wielbicieli gór?

Miasto Wisła, położone głęboko w Beskidzie Śląskim, przy samej granicy z Czechami, słynie przede wszystkim ze swojej zachwycającej przyrody i związanych z nią niesamowitych widoków. Malownicze górskie szlaki, wraz z licznymi ośrodkami narciarskimi, są głównymi powodami, dla których różnego rodzaju pokoje i apartamenty w Wiśle cieszą aż się tak dużą popularnością. Warto także wspomnieć, że to właśnie na terenie administracyjnym tego miasta znajdują się źródła, z których wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, zmieniające się nieco dalej w słynną rzekę Wisłę. Na tym jednak nie kończą zalety tego wyjątkowego miasta. Istnieje znacznie więcej powodów jego ogromnej popularności.

Wiele pięknych zabytków

Jednym z nich liczne zabytki, przede wszystkim wiele pięknych budynków, pozwalających zachwycić się imponującą architekturą z XVIII oraz XIX wieku. Należy do nich między innymi Muzeum Beskidzkie, które mieści się w budynku starej karczmy z 1794 roku. Tuż obok niego znajduje się enklawa starego budownictwa drewnianego, a w niej można zobaczyć szkołę postawioną w 1891. Oprócz tego warto zobaczyć pałacyk myśliwski Habsburgów, wybudowany pod koniec XIX wieku, przepiękny kościół z roku 1838, znajdującą się naprzeciwko niego szkołę ewangelicką z 1824, a także wybudowaną w pierwszych latach XIX wieku plebanię. W Wiśle można znaleźć też wiele interesujących budynków, które nie mają statusu zabytków: przykładem może być kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego, który powstał stosunkowo niedawno, ale jego częścią jest wieża wybudowana w XVI wieku.

Wisła to serce skoków narciarskich

Wisła to miasto bardzo silnie związane ze sportami zimowymi. Oprócz licznych ośrodków narciarskich znajdują się tam dwie skocznie, w tym jedna imienia Adama Małysza – to właśnie w Wiśle urodził się i trenował jeden z najwybitniejszych polskich sportowców. W mieście znajduje się również jego muzeum, w którym można obejrzeć zdobyte przez niego trofea. Ważnym miejscem jest również Aleja Gwiazd Sportu, honorująca wybitne osobistości w tej dziedzinie. Są wśród nich między innymi wspomniany już Adam Małysz, Piotr Żyła, Apoloniusz Tajner, a także mistrz boksu i kick-boxingu Przemysław Saleta.

Wróć na bloga