facebook icon
Górskie szlaki w Wiśle. Propozycje dla wielbicieli wędrówek

Górskie szlaki w Wiśle. Propozycje dla wielbicieli wędrówek

Gmina Wisła jest wspaniałym miejscem dla pieszych wędrówek górskich. To tu znajduje się Barania Góra, na zboczu której początek bierze królowa polskich rzek oraz Wielka Czantoria z popularnym wyciągiem krzesełkowym. Piękne trasy wycieczkowe mogą planować tu zarówno wytrawni piechurzy, jak i zwolennicy spokojnych przechadzek. Atrakcji nie brakuje także w samym kurorcie i można wybrać się tu na spacer np. pod skocznię narciarską Wisła Malinka.

Hotel Apartamenty Przy Głównym Deptaku znajduje się w sąsiedztwie rynku, w samym sercu kurortu. Goście chętnie wybierają nasze kwatery w centrum Wisły, aby stąd ruszyć na wędrówki we wszystkie strony Beskidu Śląskiego, w tym także na czeską stronę granicy. A wieczorem po zakończeniu wypraw mogą z pokojów wyjść od razu na centralną promenadę miasteczka z licznymi punktami gastronomicznymi i innymi atrakcjami.

Aby zaliczyć wszystkie okoliczne szlaki, tygodniowy pobyt w Wiśle może okazać się za krótki. Dlatego warto dobrze zaplanować wycieczki, tak aby przejść przynajmniej najważniejsze trasy i zobaczyć podstawowe atrakcje. Zresztą turyści wracają do nas wielokrotnie, aby poznawać nowe szlaki, jak i maszerować znanymi już sobie dróżkami. W tym informatorze wymienimy tylko najważniejsze drogi pieszych wędrówek, które ciągną się wokół naszej miejscowości, ale w razie potrzeb służymy bardziej wyczerpującymi informacjami na miejscu.

 

Ustroń Polana – Wielka Czantoria – Stożek Wielki – Przełęcz Kubalonka (7 godz.)

To wyczerpująca trasa przeznaczona raczej dla wytrawnych piechurów. Można ją zresztą podzielić na części lub skrócić marsz o ponad godzinę podjeżdżając pod wierzchołek Czantorii wyciągiem krzesełkowym. To część Głównego Szlaku Beskidzkiego, który okrąża Wisłę od północy, wschodu (wzdłuż granicy czeskiej) i południa. Start i zakończenie wyznaczają przystanki autobusowe, które są dobrze skomunikowane z naszą miejscowością.

Główne atrakcje to:

- kolejka linowa na Czantorię – możliwy wjazd na polanę Stokłosica, gdzie funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych;

- szczyt Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m.) i wieża widokowa po stronie czeskiej;

- schronisko Soszów na górze Soszów Mały (762 m n.p.m.);

- Soszów Wielki (886 m n.p.m.) – po drodze góralska karczma;

- Stożek Wielki (978 m n.p.m.) – schronisko PTTK;

- Kiczorów (990 m n.p.m.) – ostatnia góra na szlaku;

przełęcz Kubalonki – punkty gastronomiczne i przystanek autobusowy.

W wielu miejscach trasy odchodzą szlaki, którymi można zejść prędzej do Wisły lub przejść na czeską stronę. Powrotna podróż autobusem trwa ok. 20 minut.

 

Wycieczka na Trzy Kopce Wiślańskie (3,5 godz.)

Pokonanie tej trasy jest miłą, spokojna wycieczką, którą urozmaica podziwianie pięknych beskidzkich widoków. Prowadzi głównie żółtym szlakiem prosto z centralnego deptaku w Wiśle – z odnalezieniem oznaczeń nie będzie żadnego problemu. Wejście na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) powinno zająć około 1,5 godziny.

Góra leży dokładnie na styku trzech gmin: Wisły, Brennej i Ustronia, a swoją nazwę zawdzięcza właśnie temu położeniu. Kiedyś granicę ziem gminnych w górach oznaczano kamiennymi kopcami, więc na tym szczycie mieszkańcy każdej z miejscowości usypali swój kopiec graniczny. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na te trzy gminy.

Wrócić do Wisły można tą sama trasą lub pójść nieco dalej żółtym szlakiem, a po około półgodzinnym marszu skręcić w trasę oznaczoną kolorem czarnym. Piękna droga prowadzi do centrum Wisły. Jeszcze na stoku Trzech Kopców Wiślanych znajduje się prywatne schronisko górskie Telesforówka z punktem gastronomicznym.

 

Zdobycie Baraniej Góry (5 godz.)

Zdobycie Baraniej Góry to turystyczny obowiązek podczas pobytu w naszej miejscowości. Po pierwsze: to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1220 m n.p.m.), po drugie: tu swój początek bierze Wisła, królowa polskich rzek.

Wycieczkę należy rozpocząć od przystanku autobusowego Wisła Czarne Fojtula, chyba że ktoś wybierze dwugodzinny marsz spod naszego hotelu do tego miejsca. Na górę prowadzi niebieski szlak, a jego początkowy odcinek ciągnie się wzdłuż potoku Białej Wisełki. Najpiękniejszym jej fragmentem jest wodospad Kaskady Rodła, zwany też Kaskadą Białej Wisełki. Sam marsz na szczyt powinien zająć ok. 2,5 godziny, choć pod drodze każdy znajdzie wiele uroczych miejsc na przystanki. Z wieży widokowej na samej górze rozciąga się wspaniały widok.

Idąc dalej tym samym szlakiem można dojść do schroniska PTTK na Polanie Przysłop i funkcjonującego po sąsiedzku Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim (czynne w weekendy). Stąd należy kierować się trasą do Wisły Czarne i Przełęczy Kubalonka, która wiedzie wzdłuż potoku Czarnej Wisełki.

 

Inne trasy turystyczne

Wisła jest także wspaniałym miejscem do planowania nieco dalszych wypadów turystycznych. Nasi goście często wybierają się na dalej położone szlaki turystyczne. Początek wypraw wiąże się wtedy z reguły z podróżą autobusem do sąsiednich miejscowości.

Ze Szczyrku można wyruszyć na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego czy Klimczok (1117 m n.p.m.). Polecamy także zwiedzanie okolic Istebnej i Koniakowa lub Brennej. Do każdej z tych miejscowości z łatwością można dojechać autobusem z centrum Wisły.

Wróć na bloga