facebook icon
Na co zwracać uwagę, planując nocleg w Wiśle?

Na co zwracać uwagę, planując nocleg w Wiśle?

Wisła to specyficzna miejscowość turystyczna – rozłożona jest na dość dużym terenie pomiędzy górskimi szczytami, które dzielą nasz kurort na kilka części i kilkanaście osiedli. Planując pobyt w Perle Beskidów i korzystanie z tutejszych atrakcji lepiej dobrze zastanowić się nad lokalizacją noclegów. Wynajmując przypadkowe miejsce może okazać się, że kwatera znajduje się w dość dużej odległości od miejsca, które było przyczyną przyjazdu.

Powodów, aby odwiedzić Wisłę jest bez liku. Nie bez przyczyny ściągają tu licznie narciarze zjazdowi i snowboardziści, narciarze biegowi, turyści piesi, rowerzyści, kibice sportowi czy zwykli wczasowicze szukający atrakcji w pięknym otoczeniu natury. Bywa, że gości ściąga do nas konkretny ośrodek sportów zimowych, zawody skoczków czy chęć przeżycia wyjątkowych świąt lub sylwestra. Warto wtedy wybrać kwatery w pobliżu punktu docelowego, aby nie tracić potem czasu na codzienne dojazdy podczas krótkiego pobytu.

Deptak i Rynek – najbezpieczniejszy wybór

Wiele osób decyduje się na noclegi w samym sercu Wisły i szuka wręcz kwatery przy głównym deptaku, czyli ul. 3 Maja. Ma to wiele zalet. To tu i w okolicy Rynku znajduje się najwięcej lokali gastronomicznych, które oferują przede wszystkim lokalne specjały góralskie, ale łatwo będzie znaleźć także restaurację czy bar dla miłośników kuchni z innych regionów świata. W sercu Wisły ulokowanych jest też najwięcej sklepów, tak więc jest to również najlepsza opcja dla osób, które planują wynająć apartament i żywić się we własnym zakresie.

Centrum to także miejsce, w którym odbywają się liczne atrakcje sezonowe. Tu najlepiej widać świąteczną atmosferę i tu gromadzi się najwięcej osób podczas sylwestra. Na Rynku i w okolicach obywają się cieszące się ogromną popularnością jarmarki ze stoiskami lokalnych artystów ludowych, rzemieślników czy wytwórców regionalnych smakołyków. W pobliskim amfiteatrze organizowane są koncerty i występy nie tylko miejscowych kapel, ale i gwiazd znanych z telewizji. Miłośników spacerów przyciąga piękny Park Kopczyńskiego ciągnący się wzdłuż brzegu Królowej Polskich Rzek. Najbliższy ośrodek narciarki z wyciągiem krzesełkowym – Skolnity, jest oddalony od tego miejsca zaledwie o kilometr, więc wielu snowboardzistów nie musi tam dojeżdżać i wybiera się po prostu pieszo.

Centrum – najlepszy dojazd w każde miejsce

Dla osób, które lubią się przemieszczać, najlepszym rozwiązaniem może być poszukanie kwatery w Centrum – to już nie tylko Rynek i deptak, ale także położone w okolicy osiedla: Partęcznik, XXV-lecia, Zdejszy, Skolnity czy Dziechcinka. Stąd najszybciej można przenieść się w każdy inny fragment Wisły, czy do sąsiednich ośrodków: Ustronia, Brennej, Istebnej. Takie rozwiązanie wybierają często narciarze, którzy lubią korzystać z więcej niż jednego stoku. Z Centrum mają dobry i szybki dojazd do wszystkich stacji górskich w okolicy. Z myślą o nich został stworzony Wiślański Skipass, karnet który daje wstęp do kilkunastu ośrodków naszej miejscowości i Ustroniu.

Także turyści piesi lubią zakładać tu swoje bazy wypadowe. Mają stąd najlepsze połączenia komunikacji publicznej – kolejową i autobusową. Łatwo im dojechać więc na początek szlaku górskiego prowadzącego przez najpiękniejsze szczyty w okolicy, a po wspinaczce wrócić jeszcze przed zmrokiem na kwaterę. W ten sposób mieszkając w Wiśle można przemierzyć wszystkie trasy Beskidu Śląskiego, a nawet wybrać się na wędrówkę do Czech.

Malinka i Czarne – skoki narciarskie i trasy biegowe

Najdalej na wschód wysunięte są dwie części Wisły – słynna Malinka i Czarne. Pierwsza z nich stała się głośna ze względu na skocznię narciarską, na której raz w roku rywalizują najlepsi zawodnicy na świecie. Ich zawody przyciąga tu tysiące kibiców, a ponieważ sportowa walka trwa wtedy przez trzy dni, to warto znaleźć na ten czas nocleg w okolicy. Sama Malinka nie ma zbyt wielu miejsc noclegowych, ale dobrze jest poszukać pokoju w Czarnem, które leży po sąsiedzku. Na ich terenie znajdują się osady: Sadowy, Bajcery, Noclegi, Borowiny, Czupel, Bobrów, Równe czy Wątrobne. Warto zaznaczyć przy tym, że wyciąg na szczyt skoczni czynny jest przez cały rok i dzięki niemu bez większego wysiłku można dostać się na górę i spojrzeć w dół oczami skoczków. W Wiśle-Malince znajduje się także rezydencja Prezydenta RP, która dość często udostępniana jest także do zwiedzania.

Tę część Wisły wybierają często również amatorzy narciarstwa biegowego. Przyciągają ich doskonale utrzymane trasy na Kubalonce, które obok Przełęczy Jakuszyckiej uchodzą za najlepiej utrzymane ścieżki biegowe w Polsce. Tu również przyjeżdżają mistrzowie tej dyscypliny, często trenuje kadra Polski, a czasem odbywają się zawody międzynarodowe. Rywalizacja sportowców w tej dyscyplinie nie cieszy się jednak tak wielką popularnością jak skoki narciarskie, więc w czasie zawodów biegaczy łatwiej w okolicy znaleźć kwatery.

 

 

Wróć na bloga