facebook icon
Pierwszy wypad w góry. Porady dla nowicjuszy

Pierwszy wypad w góry. Porady dla nowicjuszy

Góry to wspaniałe miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Warto przekonać się o tym na własnej skórze, bo początkujący turyści po zdobyciu pierwszych szczytów często wracają na szlaki i stawiają sobie coraz trudniejsze wyzwania. Na inauguracyjną wyprawę należy jednak wybrać łagodne stoki i krótkie podejścia. Niskie góry także są przepiękne i dostarczają wielu cudownych widoków oraz radosnych przeżyć, które na długo pozostają w pamięci.

Turystyka górska to coraz popularniejsza forma wypoczynku i wciąż przybywa osób, które w ten sposób spędzają wolne chwile. Wiele zależy jednak od wspomnień z inauguracyjnej wprawy – jeśli wspinaczka na pierwszy szczyt związana będzie z koszmarnymi przeżyciami, to niewielka jest szansa, że uczestnik wyprawy wróci jeszcze na szlak. Warto więc uniknąć błędów wybierając się po raz pierwszy w góry, aby móc potem jeszcze wielokrotnie cieszyć się wspaniałymi widokami i zaznawać satysfakcji płynącej ze zdobywania szczytów.

Podstawa to dobre zaplanowanie wycieczki

Aby uniknąć błędów wynikających z braku doświadczenia warto na debiut w górach wybrać pasmo o niewysokich szczytach i łagodnych stokach. Takich miejsc w Polsce jest sporo – pięknych zakątków nie brakuje np. w beskidzkich częściach Karpat czy w Sudetach. Przekroczenie po raz pierwszy w życiu wysokości 1000 m n.p.m. wiąże się z uczuciem ogromnej satysfakcji, którą potem nie często będzie można powtórzyć, a jednocześnie wysiłek ten nie przekracza możliwości większości uczniów podstawówki czy zachowujących sprawność seniorów.

Wycieczkę należy przede wszystkim właściwie zaplanować. Wiadomości o oficjalnych szlakach łatwo znaleźć w internecie, przewodnikach lub lokalnych punktach informacji turystycznej. Każda wyznaczona trasa ma podany przebieg, oznaczenia, przewidywany czas potrzebny na przejście i opisuje mijane atrakcje. Z tego samego źródła można dowiedzieć się także o skali trudności, a nawet zagrożeniach. Na początek należy więc wybierać łatwe trasy z łagodnymi podejściami, które można pokonać spokojnym marszem w kilka godzin wliczając w to konieczne odpoczynki.

Kilkudniowy pobyt w górach wymaga dodatkowo zorganizowania noclegów, należy więc zawczasu rozejrzeć się za polem namiotowym, kempingiem lub pokojem do wynajęcia. Wybór jest ogromny, a w znalezieniu właściwego miejsca najbardziej przydatny jest znowu internet. Podczas pierwszego wyjazdu można zdecydować się na jedno miejsce postojowe w sercu gór i z niego wyruszać na szlaki. Wędrując np. przez Beskid Śląski warto zatrzymać się w Wiśle, która oferuje mnóstwo miejsc noclegowych o standardzie dla każdego m.in. hotele, schroniska czy kwatery prywatne. Wybierając noclegi w centrum można cieszyć się atrakcjami popularnego kurortu oraz wyruszać stąd na kilkugodzinne wycieczki po okolicznych szczytach.

I jeszcze jedna rada związana z planowaniem – pierwszy raz w góry najlepiej wybrać się w porze, kiedy panują tam najkorzystniejsze warunki do maszerowania. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni pogoda sprzyja wyprawom, choć należy być także przygotowanym na załamania aury. Nawet jeszcze przed samym wyjściem na szlak warto sprawdzać aktualne prognozy meteorologiczne i dostosowywać się do warunków, a czasem nawet zrezygnować z wyprawy.

Niezbędne wyposażenie turysty

Marsz przez góry to spory wysiłek dla każdego – bez względu na kondycję i wiek. Właściwie dobierając skalę trudności trasy do indywidualnych możliwości, ogranicza się ryzyko wypadków czy nieprzyjemnych zdarzeń. Jednak oprócz tego każdy piechur powinien być odpowiednio wyposażony, aby przez kilka godzin na szlaku sprostać czekającym go wyzwaniom. Najważniejsze części wyposażenia turysty górskiego to:

- buty, skarpety i inne elementy ochrony nóg;

- odzież dopasowana do warunków zewnętrznych;

- napoje i posiłki regeneracyjne.

W sklepach sportowych bez problemu można kupić doskonałej jakości buty przeznaczone specjalnie do wypraw górskich – dobrze chroniące stopy i stawy skokowe, wodoodporne, oddychające. Oczywiście dobrze jest zaopatrzyć się w ekwipunek najwyższej jakości, ale wiąże się to ze sporym wydatkiem. Jeśli natomiast po wyprawie ich właściciel stwierdzi, że w góry już nie wróci, to zakup ten okaże się niepotrzebny.

Jednak pierwsze marsze obywają się z reguły w łagodnych górach, po łatwych szlakach i najczęściej podczas sprzyjającej pogody. W takiej sytuacji drogie obuwie turystyczne nie jest niezbędne. Buty poczatkującego turysty jednak koniecznie muszą być wytrzymałe, mieć grubą i elastyczną podeszwę, powinny być wiązane na sznurowadła i najlepiej aby zakrywały kostki. Nadają się do tego proste buty trekkingowe i niektóre modele obuwia sportowego. W żadnym wypadku nie można zabierać w góry par prosto ze sklepu – może to skutkować obtarciami i bólem stóp. Lepiej jest także, wypróbować przedtem skarpety, ponieważ zdarzają się źle uszyte egzemplarze, które również mogą powodować nieprzyjemne skutki dla nóg.

Ubranie musi być wygodne i dostosowane do pogody, a ta w górach może zmieniać się częściej w ciągu dnia niż na nizinach. Dlatego warto ubierać się „na cebulę”. W wypadku podniesienia temperatury na zewnątrz i rozgrzania organizmu można zdjąć jedną warstwę, a gdy nadejdzie zimniejsze powietrze – założyć dodatkową bluzę. W sytuacji, gdy meteorolodzy zapowiadają deszcze lub prognozy są niepewne, trzeba mieć przy sobie kurtkę przeciwdeszczową. Do przenoszenia dodatkowej odzieży niezbędny jest także dodatkowy podręczny plecaczek.

Przyjemnym wynalazkiem uprzyjemniającym marsze turystom jest bielizna termoaktywna. To odzież, którą zakłada się bezpośrednio na ciało. Podczas wysiłku organizm wydala kropelki potu, ale materiał przeprowadza je do warstwy zewnętrznej, a część wewnętrzna przylegająca do skóry pozostaje sucha. W porównaniu z bawełnianym T-shirtem jest to ogromna poprawa komfortu, jednak podobnie jak z drogimi butami górskimi, z jej zakupem można wstrzymać się do następnych wypraw turystycznych.

Do podręcznego plecaczka należy zabrać także bidon z napojem – może go po drodze uzupełniać wodą z górskich strumieni. Należy mieć przy sobie także żywność, np. własnoręcznie przygotowane kanapki lub lekkie batony regeneracyjne. Z takim wyposażeniem i przy dobrym zaplanowaniu wyprawy pierwsza wizyta w górach powinna dostarczyć wiele przyjemności i niezapomnianych wrażeń.

 

 

Wróć na bloga