facebook icon
Wisła przyjazna seniorom. Propozycje wypoczynkowe dla osób starszych

Wisła przyjazna seniorom. Propozycje wypoczynkowe dla osób starszych

Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę wśród turystów odwiedzających Wisłę, nasz piękny kurort w Beskidzie Żywieckim. Osoby starsze znajdują tu odpowiednie dla siebie trasy dla przyjemnych spacerów, liczne atrakcje dosłownie na wyciągnięcie ręki czy doskonałe warunki do odpoczynku. Miejscowa branża turystyczna już dawno zauważyła ten trend i kusi klientów w wieku 55+ atrakcyjnymi ofertami.

Z roku na rok wyraźnie rośnie aktywność seniorów. Według danych Ministerstwa Sportu z 2017 r. w grupie wiekowej 55+ aż 62% osób uczestniczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy w przynajmniej jednym wyjeździe turystycznym. Wraz z ogólnym starzeniem się społeczeństwa w Polsce grupa podróżujących seniorów staje się coraz liczniejsza i ma duże znaczenie dla branży turystycznej oraz miejscowości z rozwiniętą bazą noclegową. Także w Wiśle wyraźnie zauważamy ten trend, a lokalne hotele, pensjonaty czy właściciele apartamentów i kwater prywatnych szybko dostosowują się do potrzeb tej rosnącej grupy klientów.

Zalety zakwaterowania w centrum Wisły

Wisła jest doskonałym miejscem do odpoczynku dla seniorów - nasze miasteczko rozłożyło się w kilku dolinach między łagodnymi szczytami porośniętymi starym lasem. W związku z tym rozciąga się na dość dużym terenie, ale taki układ ma dla gości liczne zalety. Przede wszystkim dzieli się na kilka kameralnych, spokojnych i przyjemnych osiedli, w których miło spędza się czas.
Centrum życia koncentruje się przy deptaku i Rynku. To tu znajdują się najważniejsze instytucje, sklepy i lokale gastronomiczne. Jest to doskonałe miejsce do codziennych spacerów i można stąd szybko przejść do pobliskiego parku Kopczyńskiego oraz na bulwary nad Wisłą – w tym rejonie bardziej przypominającą górski strumień niż rzekę. W zlokalizowanym tu amfiteatrze od wiosny do jesieni odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, a w okolicy organizowane są np. jarmarki z góralskimi przysmakami i rękodziełem.

Z reguły bez trudu można znaleźć noclegi w centrum. Dla osób ceniących samodzielność polecamy apartamenty przy głównym deptaku z samodzielnymi pokojami i łazienkami oraz dostępem do kuchni, gdzie można przygotowywać sobie posiłki. Można zakwaterować się także miejscu, które oferuje dodatkowe usługi, np. masaże i zabiegi poprawiające kondycję. Bogata jest również oferta kwater prywatnych.

Przyjemne spacery rekreacyjne

Wielu osób chwali Wisłę jako doskonałe miejsce do dłuższych spacerów. W zasadzie można tu przemierzać atrakcyjne trasy nie wychodząc poza granice gminy, co ma tę zaletę, że zawsze łatwo znaleźć miejsce do odpoczynku np. w jednej z licznych restauracji czy barów. Bez trudu można także wrócić w każdej chwili do hotelu czy na kwaterę. Między poszczególnymi częściami miasteczka kursuje dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, a przemieszczać się można tu nawet koleją.

Do najpopularniejszym tras spacerowych należą:

- Główny Deptak, park Kopczyńskiego i bulwary nad Wisłą;

- Kaskady Rodła i Dolina Białej Wisełki;

- Dolina Czarnej Wisełki;

- ulica Spacerowa w Nowej Osadzie;

- Cieńków i skocznia narciarska im. Adama Małysza.

Szczególną zaletą Wisły jest możliwość docierania na duże wysokości bez większego wysiłku. Umożliwiają to kanapowe wyciągi linowe, dzięki którym można przemieszczać się w górę i w dół szczytów. Każde z tych miejsc oferuje piękne widoki na okolicę. Osoby o gorszej kondycji, a nawet borykające się z problemami z poruszaniem mogą dostać się kolejką na same szczyty. Spacer do podnóża dla wielu z nich nie będzie wyzwaniem ponad siły, a dla wielu seniorów to najbezpieczniejsza możliwość uprawiania górskiej turystyki pieszej.

W Wiśle z usług niektórych wyciągów kanapowych można korzystać przez cały rok, nie tylko w sezonie zimowym. Taką możliwość oferują kolejki linowe na szczyty:

- Stożek (998 m n.p.m) – jedno z najwyższych wzniesień w Beskidzie Śląskim, z górnej stacji kolejki na sam wierzchołek góry jest już bardzo blisko;

- Soszów (886 m n.p.m.) - z górnej stacji można wybrać się na spacer na sąsiednie szczyty Czantorię lub Stożek Wielki lub zatrzymać się u podnóża w schronisku PTTK;

- Sklonity (762 m n.p.m.) - kolejka wciąga turystów na wysokość prawie 700 m n.p.m., jest to wyciąg znajdujący się praktycznie w samym centrum Wisły, a z góry rozciąga się piękny widok na część kurortu;

- Cienków (957 m n.p.m.) - szczyt w paśmie Baraniej Góry, z której początek bierze rzeka Wisła, po krótkim spacerze można stąd dojść do skoczni narciarskiej i stamtąd zjechać krzesełkami na dół;

- skocznia narciarska im. Adama Małysza – obiekt sportowy z własnym wyciągiem znajdujący się na zboczach góry Cienków, która ma także wyciąg kanapowy dostępny dla turystów;

- Nowa Osada – wjazd na górę Czupla (882 m n.p.m.) z dobrze rozwiniętym zapleczem gastronomicznym;

- Stok – wyciąg przy hotelu Stok prowadzący na górę Kiczerę (665 m n.p.m.) z tarasem widokowym na szczycie, z którego rozciąga się piękny widok.

Oferta dla seniorów

Wiele ośrodków i miejsc noclegowych w Wiśle przygotowuje co roku specjalne oferty dla seniorów. Często oferują atrakcyjne zniżki zwłaszcza w okresie tzw. niskiego sezonu. Chcą w ten sposób przyciągnąć nowych gości w czasie, gdy ich placówki mają mniejsze obłożenie. Z drugiej strony emeryci i renciści chętnie korzystają z takich możliwości – wiosną czy wczesną jesienią piękna pogoda w górach nie należy do rzadkości, a przy okazji jest to czas, gdy w Beskidach i innych pasmach nie ma zbyt wielu innych turystów. Niektórzy seniorzy wręcz preferują podróże właśnie w tych okresach.

Organizatorzy wyjazdów sprowadzają w tym czasie nawet spore grupy gości w ramach tzw. turnusów dla seniorów. Uczestnicy mogą liczyć wtedy nawet na upusty cen od 30 do 50 proc. Dla seniorów organizowane są specjalne atrakcje np. wieczorki taneczne, ogniska, przejazdy Ciuchcią Wiślańską, wycieczki grupowe itp. Odpowiednio wyposażone ośrodki oferują także dodatkowe masaże, ćwiczenia rehabilitacyjne, zajęcia aktywizujące osoby starsze.

Wróć na bloga