facebook icon
Wybór miejsca noclegowego, a kryterium lokalizacji

Wybór miejsca noclegowego, a kryterium lokalizacji

Jeśli lokalizacja noclegów ma znaczenie dla gości odwiedzających Wisłę, perłę Beskidu Śląskiego, to przede wszystkim zwracają oni uwagę na atrakcje w najbliższym sąsiedztwie wynajętych pokoi. Inne preferencje mają narciarze, inni turyści piesi, inne rowerzyści górscy. Jednak zakwaterowanie w centrum naszego kurortu ma dobre strony dla każdej z tych grup gości i często jest uznawane przez nich wszystkich za najlepsze.

Wisła jest jednym z najpopularniejszych kurortów w polskich górach. Choć jest miasteczkiem o niewielkiej liczbie mieszkańców, to jeśli chodzi o miejsca noclegowe jest prawdziwą potęgą – równocześnie może przyjąć ok. 12 tysięcy gości, czyli nieco więcej niż liczy obywateli. Na szczęście nasza miejscowość rozciągnięta jest na sporym terytorium – jest bardzo rozległa, schowana między wzniesieniami, a zabudowa dzieli się na wiele oddzielnych osad połączonych często tylko pojedynczymi drogami. Dzięki temu panuje w nich nastrój podobny do uroczych, cichych kurortów.

Więcej życia można spotkać za to w centrum i najbliższej okolicy. Sercem Wisły jest plac Hoffa, deptak wzdłuż ul. 1 Maja i park im. Stanisława Kopczyńskiego przylegający do rzeki. To w tym rejonie zgromadzonych jest najwięcej lokali gastronomicznych, sklepów i czy innych atrakcji. Dlatego też tu można spotkać zawsze sporo turystów, a szczególnie dużo zjawia się ich w tej okolicy przy okazji wydarzeń, np. jarmarków czy występów w amfiteatrze. Nawet w czasie zawodów w skokach narciarskich w Wiśle Malince bywa ustawiany tu telebim i wtedy część gości ogląda zmagania zawodników w tym miejscu . W okresie świąt turystów ściągają tu najładniejsze iluminacje i wyjątkowa atmosfera panująca wokoło. Dlatego noclegi w centrum cieszą się największą popularnością.

Jednak przyjezdni, którzy dobrze znają Wisłę, wybierając lokalizację noclegów, kierują się najczęściej do miejsc sprawdzonych już przez siebie. Kryteria ich decyzji są różne, ale można je podzielić na trzy zasadnicze lokalizacje.

Noclegi w pobliżu wyciągów narciarskich

W Wiśle zimą funkcjonuje około 30 wyciągów narciarskich ustawionych w kilkunastu nowoczesnych stacjach narciarskich. Nie trzeba wyjeżdżać poza obręb naszego miasteczka, aby cieszyć się z dobrze utrzymanych tras, z których wiele jest oświetlanych po zmroku. Narciarze mają w czym wybierać. Wielu miłośników tego sportu specjalnie decyduje się na noclegi ulokowane w najbliższej odległości od którejś ze stacji. Najpopularniejsze miejsca dla tych gości to:

  • Skolnity – stacja położona w najbliższej odległości od centrum. Z pl. Hoffa to zaledwie kilkaset metrów, można więc wynająć pokój w sercu Wisły i po krótkim spacerze korzystać z najbliższych wyciągów.

  • Cienków – ośrodek sportowy położony w Wiśle Malince, czyli tam gdzie znajduje się także słynna skocznia narciarska. To jedna z najrozleglejszych dolin w miasteczku z dość luźną zabudową.

  • Nowa Osada – nowoczesny ośrodek położony w sąsiedztwie dość gęsto zabudowanej osady. W miarę dobrze rozwinięta jest w okolicy także sieć gastronomiczna.

  • Soszów – stacja narciarska położona 4 km na zachód od centrum, tuż przy granicy z Czechami. Najbliższe noclegi można znaleźć w osadzie rozłożonej w dolinie Jawornika.

  • Stożek – ośrodek położony nieco bardziej na południe wzdłuż granicy z Czechami niż Soszów. Dysponuje ograniczoną liczbą miejsc noclegowych tuż przy wyciągu, pozostali narciarze muszą tu dojeżdżać.

Trzeba zaznaczyć jednak, że wielu narciarzy nie lubi być przywiązanym do jednego stoku nawet w czasie krótkiego pobytu w Wiśle. Popularnością wśród nich cieszą się skipassy, czyli karnety pozwalające na dostęp do kilkunastu ośrodków w Wiśle i w okolicy. Można wtedy codziennie szusować w innym miejscu. Dla takich sportowców najlepszą opcją wydaje się zamieszkanie w centrum kurortu, skąd jest najlepszy dojazd do każdego ośrodka.

Szczególną grupą są narciarze biegowi, którzy najchętniej szukają noclegów w okolicach utrzymanych na najwyższym poziomie tras – na zboczach Kubalonki i przy ośrodku Jonidło. Zwłaszcza szlaki biegowe pierwszego z nich cieszą się wyśmienitą opinią i lubią tu trenować najlepsi zawodnicy w Polsce, którzy mieszkają w ośrodku przygotowań olimpijskich w Szczyrku.

Blisko szlaków – kwatery dla wędrowców

Wisła leży na skrzyżowaniu przepięknych szlaków dla turystów pieszych i rowerowych. Można stąd wyruszyć na trasy wymagające kilku godzin marszu lub jazdy i wracać następnie na nocleg do miasteczka. Dla takich osób dobrą opcją jest wynajęcie kwatery np. w pobliżu przystanków autobusowych, jeśli powroty związane są z koniecznością korzystania z komunikacji publicznej. Jeszcze więcej opcji daje zlokalizowanie noclegów w pobliżu stacji kolejowych w Wiśle: Uzdrowisko, Obłaziec, Dziechcinka, Kopydło lub Głąbce. Dzięki połączeniom z tych miejsc można poznawać szlaki wymagające przemieszczenia się na większą odległość.

Natomiast osoby pokonujące wielodniowe trasy, podczas których nasz kurort jest tylko jednym z przystanków, chętnie wybierają któreś ze schronisk turystycznych, np. Granit w Malince, Soszów, Stożek, Barania Góra-Przysłop. Nie odchodzą wtedy zbyt daleko od szlaku i mogą dzięki temu wyruszyć w kolejny etap drogi bez zbędnej dla nich zwłoki. Inną opcją po raz kolejny jest nocleg na kwaterze w centrum – nawet wytrawni piechurzy lubią podczas dłuższej wyprawy przynajmniej jedną noc spędzić w bardziej „cywilizowanym” miejscu.

Apartamenty w centrum mają najwięcej zalet

Największą popularnością cieszą się jednak wśród gości odwiedzających Wisłę noclegi w centrum naszego kurortu. To opcja, którą są zainteresowani narciarze, piechurzy, miłośnicy skoków narciarskich czy zwykli turyści. Główny deptak czy okolice rynku oferują największy wybór lokali gastronomicznych, łatwiej tu znaleźć taki, który odpowiada indywidualnym wymogom – także jeśli chodzi i ceny. Na jarmarkach przyjezdni mogą zaopatrzyć się w lokalne rękodzieło oraz naturalne wyroby spożywcze mieszkańców z okolicznych wsi. Łatwo też o inne atrakcje.

Przyjezdni cenią sobie wyjątkową atmosferę górskiego kurortu. Wielu uważa, że nigdzie nie obchodzi się tak pięknie świąt bożonarodzeniowych, i nigdzie nie bawi się tak wspaniale w sylwestra – tylko w górach. To nie tylko zasługa zimowej oprawy i bliskiego kontaktu z naturą, ale także całej kultura obchodzenia tych uroczystości. Nasz kurort jest tego wspaniałym przykładem.

Serdecznie zapraszamy do przyjazdu do Wisły. Możliwości odpoczynku, sportowych czy turystycznych doznań oraz zabawy są to wyjątkowo bogate. A nasze miasteczko jest gotowe na spełnienie oczekiwań wielu gości. Zapraszamy do korzystania z noclegów w naszych Apartamentach Przy Głównym Deptaku – oferujemy wygodne pokoje, dobre warunki i doskonałe położenie, dzięki któremu najważniejsze atrakcje są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 

Wróć na bloga